ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΟΙ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΑΠΟΚΡΙΩΝ ΣΤΟΝ ΚΟΤΙΝΟ

Την Κυριακή της Αποκριάς και την Καθαρά Δευτέρα, ο σκακιστικός χώρος του Κότινου άνοιξε για τους μικρούς αλλά και τους μεγάλους σκακιστές . Είναι μεγάλη η χαρά μας που διοργανώσαμε δύο τόσο πολύ επιτυχημένα τουρνουά. Μεγάλη βοήθεια προσέφερε η καλή φίλη της ομάδας μας Ψωμά Βιργινία που ανέλαβε την διαιτησία , τις κληρώσεις και μεγάλο μέρος της διαφήμισης. Μεγάλη συνεισφορά και της Μαριάννας Παγκαλή κυρίως στα οργανωτικά.

Την Κυριακή της αποκριάς διεξήχθη ο 3ος Μαραθώνιος rapid+blitz με ελεύθερη συμμετοχή ως προς την ηλικία. Οι δηλώσεις συμμετοχής  λίγο πριν την έναρξη του μαραθωνίου ήταν 22 και ξαφνικά βρεθήκαμε να ξεπερνάμε τις 40 προς ευχάριστη μας έκπληξη! Τελικά οι συμμετοχές έφτασαν τις 44 και το τουρνουά εξαπλώθηκε και στον πάνω όροφο του συλλόγου. Πολλοί καλοί παίκτες αγωνίστηκαν για το μετάλλιο και έτσι έγινε ένα όμορφο τουρνουά. Στο τέλος του τουρνουά rapid είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με 5/6.  Νικητής αναδείχθηκε ο νεαρός Κατωπόδης Δημήτριος της Νέας Ερυθραίας. Αργυρό μετάλλιο κατέκτησε  ο νικητής του προηγούμενου μαραθωνίου, Κουτουκίδης Παναγιώτης του ΣΟ Ηλιούπολης. Χάλκινο μετάλλιο για τον νεαρό Εργαζάκη Ιωάννη της Επικοινωνίας Ηρακλείου. Βραβεύτηκε και ο πρώτος έφηβος κάτω των 14 ετών που ήταν ο Κράλλης Χρήστος του ΣΟ Θωμά Γεωργίου με 4/6. Καλύτερη επίδοση από τους παίκτες μας σημείωσε ο Νομικός Γεώργιος που τερμάτισε στην 10η θέση με 4/6.

Στο τουρνουά blitz που ακολούθησε συμμετείχαν 35 από τους 44 παίκτες που αγωνίστηκαν στο rapid. Νικητής αναδείχθηκε με 6,5/7 ο Κουτουκίδης Παναγιώτης του ΣΟ Ηλιούπολης που κέρδισε το δεύτερο μετάλλιο της βραδιάς αλλά και την νίκη στο συνολικό μαραθώνιο για μία ακόμη φορά! Δεύτερος με 5,5/7 ο Κατωπόδης Δημήτριος της Νέας Ερυθραίας που και αυτός κέρδισε 2 μετάλλια και απείλησε όσο κανένας τον νικητή. Χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε ο Στούμπος Κων/νος του Πανιωνίου με 5/7 αφού ξεπέρασε όλους τους υπόλοιπους που τερμάτισαν με τους ίδιους πόντους (Καρούσος,Μητρατζάς,Πούλος). Πρώτος έφηβος λοιπόν αναδείχθηκε ο Καρούσος Νικόλαος της Επικοινωνίας Ηρακλείου. Πρώτος παίκτης εκ των διοργανωτών αναδείχθηκε ο Σαργολόγος Ροβέρτος όπου τερμάτισε 11ος με 4/7.

Την Καθαρά Δευτέρα έγινε σάλος από τις φωνές και την παρουσία των μικρών σκακιστών που κατέκλυσαν κυριολεκτικά τον σύλλογο μας. 48 παιδιά αγωνίστηκαν και περίπου 70 συνοδοί και προπονητές προσήλθαν για το 2ο νεανικό τουρνουά rapid του συλλόγου μας. Η ατμόσφαιρα ήταν γιορτινή και υπήρχε πολύ καλή διάθεση από όλους. Μεγάλη βοήθεια προσέφεραν οι Παγκαλής Γεώργιος, Ζαχαρίου Νικόλαος, Παγκαλή Μαριάννα, Ανδριοπούλου Γεωργία, Παπαργυρίου Αναστάσιος και Ψωμά Βιργινία για να γίνει μια τέλεια σκακιστική βραδιά. Τα παιδιά χωρίστηκαν σε δύο ομίλους δυναμικότητας αλλά και ηλικίας. Στο τέλος βραβεύτηκαν με μετάλλια εκτός από τους 3 πρώτους και οι πρώτοι και πρώτες ανά βαθμίδα ηλικίας(συνολικά δόθηκαν 25 μετάλλια!!) Παρόντες στην εκδήλωση όπου και έκαναν τις απονομές ήταν οι Γκίκας Γιάννης(Πρόεδρος ΦΟΝ Ηρακλείου) , Αγγελάκης Λιμβέριος(Πρόεδρος Φυσιολάτρη Νίκαιας και Β΄αντιπρόεδρος ΕΣΣΝΑ)και Πιλάλης Χρήστος (Έφορος σχολικού σκακιού ΕΣΟ).

Στον Α΄όμιλο συμμετείχαν 28 παιδιά και είχαμε τριπλή ισοβαθμία στην κορυφή με 5/6. Νικητής αναδείχθηκε ο Κουκουβές Βλάσιος του ΑΟ Κηφισιάς προς μεγάλη έκπληξη λόγω ότι ήταν το Νο 17 στην αρχική λίστα δυναμικότητας. Δεύτερος αναδείχθηκε ο Πιλάλης Ερνέστος της Επικοινωνίας Ηρακλείου. Χάλκινο μετάλλιο για τον Σιδηρόπουλο Βασίλη του Πανελληνίου.  Πρώτο κορίτσι αναδείχθηκε η Τσεκούρα Βάγια της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας με 4/6Από την ομάδα μας συμμετείχε η Ανδριοπούλου Ελένη και τερμάτισε στην 11η θέση με 3,5/6.

Στον Β΄όμιλο συμμετείχαν 20 παιδιά.  Νικητής με 5,5/6 αναδείχθηκε ο Πλέτσιας Δημήτριος της Αίγλης Παπάγου. Δεύτερος με 5/6 αναδείχθηκε ο Παπαδόπουλος Γεώργιος του ΦΟΝ Ηρακλείου. Τρίτος αν και είχαμε τετραπλή ισοβαθμία με 4/6 αναδείχθηκε ο Φώτογλου Ευάγγελος της Αγίας Παρασκευής. Πρώτο κορίτσι αναδείχθηκε η Γκέμπα Ξένια του ΦΟΝ Ηρακλείου με 4/6.