ΤΕΛΟΣ ΟΜΑΔΙΚΩΝ ΑΠΡΙΛΙΟΥ-ΜΑΪΟΥ

Τελείωσαν τα ομαδικά πρωταθλήματα και κύπελλα που διεξήχθησαν τους μήνες Απρίλιο και Μάϊο.  Οι 2 ομάδες του Κότινου δεν κατάφεραν να φέρουν κάποια διάκριση και παραμείναμε στα 2 κύπελλα για το 2018. Οι 5 ομάδες των φίλων του Πανελληνίου κατάφεραν και έφεραν διάκριση και κύπελλο στο πρωτάθλημα βετεράνων όπου ήταν και το πρώτο για το 2018. Αναλυτικά είχαμε:

Πρωτάθλημα Βετεράνων: Πρωταθλητής αναδείχθηκε εύκολα ο Πειραϊκός. Δεύτερη ομάδα ήταν ο Πανελλήνιος Γ.Σ. και τρίτη θέση για την Αγία Παρασκευή. Ο Κότινος τερμάτισε στην 10η θέση της βαθμολογίας υποχωρώντας σε σχέση με πέρσι κατά 3 θέσεις.

Πρωτάθλημα Γυναικών: Την έκπληξη έκανε η γυναικεία ομάδα του ΕΟΣ Αχαρνών που κατάφερε να τερματίσει στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Δεύτερη θέση για τον ΣΟ Καλλιθέας και τρίτη θέση για τον ΕΕΣ Κορυδαλλού. Ο Πανελλήνιος που παραδοσιακά πάει κάλα στο συγκεκριμένο πρωτάθλημα φέτος λόγω απουσιών περιορίστηκε στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ομαδικό Κύπελλο Αττικής: Κυπελλούχος Αττικής αναδείχθηκε πειστικά και σχετικά εύκολα ο Φυσιολάτρης Νίκαιας. Φιναλίστ και δεύτερη ομάδα ήταν ο ΦΟΝ Ηρακλείου. Στην τρίτη θέση η Νέα Ερυθραία που επικράτησε στο μικρό τελικό της Στέγης Περιστερίου.

Πρωτάθλημα < 8 ετών: Πρωταθλητής σε αυτή την ευαίσθητη κατηγορία παιδιών κάτω των 8 ετών αναδείχθηκε ο Φυσιολάτρης Νίκαιας. Δεύτερη η ομάδα της Ένωσης Σπάρτης Μικράς Ασίας. Τρίτη θέση για τον ΦΟΝ Ηρακλείου.

Κύπελλο  <10 ετών Α΄όμιλος: Κυπελλούχος αναδείχθηκε η Σκακιστική Επικοινωνία Ηρακλείου. Δεύτερη θέση για τον Πανιώνιο Γ.Σ και τρίτη θέση για την Πνευματική Στέγη Περιστερίου.

Κύπελλο < 10 ετών Β΄όμιλος: Συμμετείχαν τα δεύτερα σε δυναμικότητα παιδιά των συλλόγων. Κυπελλούχος αναδείχθηκε ο Πανιώνιος Γ.Σ. Β΄ διπλασιάζοντας τα κύπελλα στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία. Δεύτερη θέση για τους Τρεις Αστέρες Β΄και τρίτη θέση για τον ΕΠΑΣ Πεύκης Αριστοτέλη Β΄.

Κύπελλο < 14 ετών: Διεξήχθη σε έναν όμιλο με 64 ομάδες! Νικητής αναδείχθηκε ο Ζήνων Γλυφάδας. Δεύτερη θέση για τον Φυσιολάτρη Νίκαιας και τρίτη θέση για την Καλλιθέα.    Ο Κότινος με καλή παρουσία περιορίστηκε στην 23η θέση. Η θέση μας αδικεί διότι τα παιδιά μας βρίσκονταν συνεχώς στην 10αδα αλλά με 2 πολύ δυνατούς αντιπάλους στο τέλος ηττηθήκαμε και κατρακυλήσαμε στην 23η θέση. Ο Πανελλήνιος κατέβασε 2 ομάδες σε αυτή την ηλικιακή κατηγορία. Ο Πανελλήνιος Α΄τερμάτισε στην 30η θέση και ο Πανελλήνιος Β΄στην 54η θέση.