ΑΛΛΑ ΝΕΑ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

• Μετά τη λήξη των νεανικών πρωταθλημάτων και την πρόκριση του Ασλανίδη Θησέα στα τελικά νεανικά διεξήχθησαν στο Περιστέρι οι απονομές των ομαδικών πρωταθλημάτων. Στην ομάδα μας απονεμήθηκε το βαρύτιμο τρόπαιο του πρωταθλητή Β΄εθνικής που το παρέλαβαν οι συμπαίκτες μας Παγκαλή Μαριάννα, Ανδριοπούλου Ελένη, Ασλανίδης Θησέας και Ρουγκάλας Νικόλας. Με μεγάλη χαρά θα τοποθετηθεί σε περίοπτη θέση στο σύλλογο μας και θα το δούμε από κοντά τις επόμενες μέρες!
  • Ο Μπάνος Πολυχρόνης συμμετείχε στο πασχαλινό τουρνουά της Κέρκυρας και αγωνίστηκε στους 6 από τους 9 αγώνες με πολύ καλά αποτελέσματα και θετική συγκομιδή 34 μονάδων ελο.
  • Ο πρόεδρος της ομάδας συμμετείχε στο ομαδικό πρωτάθλημα ΠΟΑ Πελλοπονήσου που διεξήχθη στο Παράλιο Άστρους 3-5 Μαϊου με τη φανέλα της Σπάρτης. Η Σπάρτη αν και ήταν 6η σε δυναμικότητα από τις  7 ομάδες που συμμετείχαν, κατέκτησε την 3η θέση και λίγο έλειψε να τερματίσει στην 2η. Έτσι ο πρόεδρος κατέκτησε το χάλκινο ομαδικό μετάλλιο παρά τις ήττες του από έμπειρους παίκτες.

• Ολοκληρώθηκε ο 2ος γύρος του τουρνουά στον Κότινο μετά από πολλές αναβολές και κούραση λόγω διακοπών του Πάσχα. Αξιοσημείωτο είναι  ότι από τα 5 πρώτα ελο του τουρνουά κανείς δεν έχει 2 βαθμούς!  Οι συμμετοχές δε ανέβηκαν στις 46!      http://chess-results.com/tnr432594.aspx?lan=1&art=2&rd=2                                           Η κλήρωση του 3ου γύρου όπου στα πρώτα τραπέζια με 2 βαθμούς αγωνίζονται τρεις συμπαίκτες μας:                                                                                             http://chess-results.com/tnr432594.aspx?lan=1&art=2&rd=3
  • Η ομάδα της Ικαρίας που φιλοξενούμε στο σύλλογο μας, κατέκτησε το ομαδικό κύπελλο Αιγαίου νικώντας το μεγάλο φαβορί την ομάδα της Ρόδου! Στο αντίστοιχο πρωτάθλημα Αιγαίου κατέκτησε την 2η θέση. Συγχαρητήρια στους φίλους Ικαριώτες.
  • Η συμπαίκτρια μας Δόγανου Κωνσταντίνα αγωνίζεται στο 31ο τουρνουά του Περιστερίου και στους 2 πρώτους γύρους έχει 1 νίκη και 1 ήττα.                  http://chess-results.com/tnr435278.aspx?lan=1